Alla tävlingar
Gång

Megamarsch Berlin bei Nacht

Megamarsch Berlin bei Nacht äger rum lör 21 aug. 2027 i Berlin, Tyskland. Huvudrutten är 50 km.

Datum
lör 21 aug. 2027
Start
Berlin 🇩🇪
Distans
50 km
Nivå
Öppen för alla
Lägg till tävlingsdagen i din kalender

Din 44-veckorsplan för att Megamarsch Berlin bei Nacht

Fasen Bas börjar den här veckan. Byggd utifrån din form och justeras varje dag när din form förändras; bifoga banan så förbereder den dig för klättringarna också.

Skapa min plan

Gratis att börja · Inget kreditkort krävs

Nattvandring: 50 kilometer på 12 timmar från Sport Centrum Siemensstadt från kl 18 genom huvudstaden, förbi landmärken i nattljus, cirka 190 höjdmeter.

Vad det här loppet kräver

Denna 50-kilometers nattvandring kräver att man håller ett stadigt gångtempo i ungefär tolv timmar genom Berlin. Idrottare måste upprätthålla sin ansträngning och hantera näring under hela natten.

Utökad uthållighet

Att täcka 50 kilometer under 12 timmar kräver kontinuerlig fysisk ansträngning och djup muskel- och aerob uthållighet.

Nattlig hantering

Start vid 18:00 och fortsättning genom natten innebär att vandrare måste hantera trötthet, tankning och tempo under normala sovtimmar.

Konsumera 30 till 60 gram kolhydrater per timme för att upprätthålla energinivåer under den beräknade 12-timmars varaktigheten.

Uppskattade måltider

Tävlingsvandrare9:00–10:30t
Stadig uthållighetsvandrare10:30–12:00t

Uppskattningar utifrån nivå, inga löften. Din egen tid beror på din form på tävlingsdagen.

Din väg till tävlingsdagen

Tävlingsdagen för Megamarsch Berlin bei Nacht är om 44 veckor. Så här delar en coach in den tiden. Den första fasen börjar nu.

  1. 01Bas32 veckor · 18 okt. 2026 – 29 maj 2027

    Aerob grund: mestadels stadig uthållighetsträning som bygger upp den aeroba motorn och den uthållighet som senare faser vilar på.

  2. 02Uppbyggnad6 veckor · 30 maj 2027 – 10 juli 2027

    Progressiv belastning: träningsbelastningen ökar i vågor, med tuffare veckor byggda på grunden och inplanerade återhämtningsveckor som låter träningseffekten sätta sig.

  3. 03Topp3 veckor · 11 juli 2027 – 31 juli 2027

    Planens tuffaste veckor: tävlingsspecifik intensitet på nära full träningsbelastning, som skärper exakt det denna tävling kräver.

  4. 04Nedtrappning2 veckor · 1 aug. 2027 – 14 aug. 2027

    Volymen sjunker medan intensiteten kvarstår: korta, skarpa insatser håller benen vakna medan tröttheten sjunker undan.

  5. 05Tävlingsvecka1 vecka · 15 aug. 2027 – 21 aug. 2027

    Öppningspass, vila och logistik. Jobbet är gjort – nu gäller det att komma fräsch till start.

Få en plan byggd kring din egen form

Vanliga frågor

När är Megamarsch Berlin bei Nacht?

Megamarsch Berlin bei Nacht äger rum lör 21 aug. 2027 i Berlin, Tyskland.

Hur lång är Megamarsch Berlin bei Nacht?

Huvudrutten är 50 km.

Vad krävs för Megamarsch Berlin bei Nacht?

Denna 50-kilometers nattvandring kräver att man håller ett stadigt gångtempo i ungefär tolv timmar genom Berlin. Idrottare måste upprätthålla sin ansträngning och hantera näring under hela natten.

Vem passar Megamarsch Berlin bei Nacht för?

Megamarsch Berlin bei Nacht är öppet för alla deltagare.

Liknande tävlingar

Arrangerar du det här loppet?