Toate cursele
Mers

Megamarsch Erfurt

Megamarsch Erfurt are loc pe sâm., 17 iul. 2027 în Erfurt, Germania. Traseul principal are 50 km.

Data
sâm., 17 iul. 2027
Start
Erfurt 🇩🇪
Distanță
50 km
Ascensiune
750 m
Nivel
Deschisă tuturor
Adaugă ziua cursei în calendar

Planul tău de 39 săptămâni pentru Megamarsch Erfurt

Faza de Bază începe săptămâna aceasta. Construită în jurul formei tale fizice și ajustată zilnic pe măsură ce forma se schimbă; atașează traseul și te pregătește și pentru urcări.

Construiește-mi planul

Gratuit la început · Fără card de credit

50 de kilometri în 12 ore (de asemenea 25 km în 6 ore) de la Steigerwaldstadion prin dealuri, păduri și câmpuri din Weimarer Land, aproximativ 750 de metri de altitudine.

Ce cere această cursă

Acest eveniment de mers pe jos de 50 de kilometri necesită anduranță susținută pe parcursul a douăsprezece ore de mișcare continuă prin teren deluros.

Anduranță susținută

Parcurgerea a 50 de kilometri pe jos necesită un nivel ridicat de anduranță cardiovasculară și musculară pentru a menține impulsul înainte pe parcursul limitei de timp de douăsprezece ore.

Volum de urcare

Navigarea a 750 de metri de câștig de altitudine prin dealurile din Weimarer Land necesită suficientă forță a picioarelor și durabilitate posturală pentru a gestiona ascensiuni și coborâri repetate.

O aport țintă de 30 până la 60 de grame de carbohidrați pe oră va susține nivelurile de energie pe toată durata așteptată de mai multe ore.

Timpuri estimate de sosire

Mers pe jos competitiv7:00–9:00h
Mers pe jos cu anduranță constantă9:00–11:00h
Pentru prima dată11:00–12:00h

Estimări pe niveluri, nu promisiuni. Cifra ta reală depinde de forma din ziua cursei.

Drumul tău spre ziua cursei

Ziua cursei la Megamarsch Erfurt este peste 39 săptămâni. Așa împarte un antrenor acest timp. Prima etapă începe acum.

  1. 01Bază27 săptămâni · 18 oct. 2026 – 24 apr. 2027

    Fundație aerobă: în principal muncă de anduranță constantă, care dezvoltă motorul aerob și rezistența pe care se bazează fazele următoare.

  2. 02Acumulare6 săptămâni · 25 apr. 2027 – 5 iun. 2027

    Supraîncărcare progresivă: volumul de antrenament crește în valuri, cu săptămâni mai grele suprapuse pe bază și săptămâni de recuperare planificate care permit fixarea progreselor.

  3. 03Vârf3 săptămâni · 6 iun. 2027 – 26 iun. 2027

    Cele mai grele săptămâni ale planului: intensitate specifică cursei la aproape întreaga capacitate de antrenament, șlefuind exact ceea ce cere această cursă.

  4. 04Reducere (taper)2 săptămâni · 27 iun. 2027 – 10 iul. 2027

    Volumul scade, iar intensitatea rămâne: eforturi scurte și ascuțite mențin picioarele active pe măsură ce oboseala se scurge.

  5. 05Săptămâna cursei1 săptămână · 11 iul. 2027 – 17 iul. 2027

    Deschideri, odihnă și logistică. Munca e făcută; obiectivul acum e să ajungi odihnit.

Obține acest plan construit în jurul formei tale

Întrebări frecvente

Când are loc Megamarsch Erfurt?

Megamarsch Erfurt are loc pe sâm., 17 iul. 2027 în Erfurt, Germania.

Cât de lungă este Megamarsch Erfurt?

Traseul principal are 50 km.

Ce cere Megamarsch Erfurt?

Acest eveniment de mers pe jos de 50 de kilometri necesită anduranță susținută pe parcursul a douăsprezece ore de mișcare continuă prin teren deluros.

Câtă cățărare are Megamarsch Erfurt?

Megamarsch Erfurt are 750 m cățărare.

Pentru cine este Megamarsch Erfurt?

Megamarsch Erfurt este deschisă tuturor participanților.

Curse similare

Organizezi această cursă?