Toate cursele
Mers

Megamarsch Dresden

Megamarsch Dresden are loc pe sâm., 6 mar. 2027 în Dresden, Germania. Traseul principal are 50 km.

Data
sâm., 6 mar. 2027
Start
Dresden 🇩🇪
Distanță
50 km
Nivel
Deschisă tuturor
Adaugă ziua cursei în calendar

Planul tău de 20 săptămâni pentru Megamarsch Dresden

Faza de Bază începe săptămâna aceasta. Construită în jurul formei tale fizice și ajustată zilnic pe măsură ce forma se schimbă; atașează traseul și te pregătește și pentru urcări.

Construiește-mi planul

Gratuit la început · Fără card de credit

50 kilometri în 12 ore (de asemenea 25 km în 6 ore) prin Dresda și Valea Elba.

Ce cere această cursă

Acest eveniment de mers de 50 de kilometri din Dresda necesită rezistență cardiovasculară susținută și durabilitate musculară pentru a menține progresul în limita de 12 ore.

Anduranță susținută

Parcurgerea a 50 de kilometri necesită menținerea unui ritm constant înainte timp de multe ore, punând presiune continuă pe capacitatea aerobă și rezistența musculară.

Ritm la început de sezon

Având loc pe 6 martie în Dresda, sportivii trebuie să gestioneze potențialele condiții de frig și umezeală, reglând efortul pe durata lungă.

Țintește 30 până la 60 de grame de carbohidrați pe oră pentru a menține nivelul de energie pe durata de mai multe ore a mersului.

Drumul tău spre ziua cursei

Ziua cursei la Megamarsch Dresden este peste 20 săptămâni. Așa împarte un antrenor acest timp. Prima etapă începe acum.

  1. 01Bază8 săptămâni · 18 oct. 2026 – 12 dec. 2026

    Fundație aerobă: în principal muncă de anduranță constantă, care dezvoltă motorul aerob și rezistența pe care se bazează fazele următoare.

  2. 02Acumulare6 săptămâni · 13 dec. 2026 – 23 ian. 2027

    Supraîncărcare progresivă: volumul de antrenament crește în valuri, cu săptămâni mai grele suprapuse pe bază și săptămâni de recuperare planificate care permit fixarea progreselor.

  3. 03Vârf3 săptămâni · 24 ian. 2027 – 13 feb. 2027

    Cele mai grele săptămâni ale planului: intensitate specifică cursei la aproape întreaga capacitate de antrenament, șlefuind exact ceea ce cere această cursă.

  4. 04Reducere (taper)2 săptămâni · 14 feb. 2027 – 27 feb. 2027

    Volumul scade, iar intensitatea rămâne: eforturi scurte și ascuțite mențin picioarele active pe măsură ce oboseala se scurge.

  5. 05Săptămâna cursei1 săptămână · 28 feb. 2027 – 6 mar. 2027

    Deschideri, odihnă și logistică. Munca e făcută; obiectivul acum e să ajungi odihnit.

Obține acest plan construit în jurul formei tale

Întrebări frecvente

Când are loc Megamarsch Dresden?

Megamarsch Dresden are loc pe sâm., 6 mar. 2027 în Dresden, Germania.

Cât de lungă este Megamarsch Dresden?

Traseul principal are 50 km.

Ce cere Megamarsch Dresden?

Acest eveniment de mers de 50 de kilometri din Dresda necesită rezistență cardiovasculară susținută și durabilitate musculară pentru a menține progresul în limita de 12 ore.

Pentru cine este Megamarsch Dresden?

Megamarsch Dresden este deschisă tuturor participanților.

Curse similare

Organizezi această cursă?