Alla tävlingar
Triathlon

CITY TRIATHLON Karlovy Vary

CITY TRIATHLON Karlovy Vary ägde rum den sön 13 sep. 2026 i Karlovy Vary, Tjeckien. Huvudrutten är 51.5 km.

Det här loppet har redan ägt rum. Se kommande lopp

Datum
sön 13 sep. 2026
Start
Karlovy Vary 🇨🇿
Distans
51.5 km
Nivå
Öppen för alla

Har du en tävling i sikte?

Använd IntervalCoach för att träna inför din nästa tävling — en AI-coach som bygger din plan och anpassar den varje dag.

Kom igång gratis

Simningen sker i sjön Rolava, följt av en kuperad cykelbana och en platt löpbana genom det natursköna spa-centret i Karlovy Vary.

Vad det här loppet kräver

CITY TRIATHLON Karlovy Vary kräver en balanserad multisportinsats över en simning i sjön Rolava, en kuperad cykelbana och en platt löpbana.

Kuperad cykling

Cykeldelen beskrivs som kuperad och kräver ihållande kraftutveckling i stigningarna och effektiv pacing genom böljande terräng.

Platt löpning

Löpdelen sker genom spa-centret på en platt profil, vilket belönar konsekvent pacing och benrotation av cykeln.

En standard triathlondistans på olympisk distans varar vanligtvis under 2,5 timmar för de flesta tävlande, vilket gör strukturerat kolhydratintag under loppet mindre kritiskt än bränsle och vätska före loppet.

Vanliga frågor

När är CITY TRIATHLON Karlovy Vary?

CITY TRIATHLON Karlovy Vary ägde rum den sön 13 sep. 2026 i Karlovy Vary, Tjeckien.

Hur lång är CITY TRIATHLON Karlovy Vary?

Huvudrutten är 51.5 km.

Vad krävs för CITY TRIATHLON Karlovy Vary?

CITY TRIATHLON Karlovy Vary kräver en balanserad multisportinsats över en simning i sjön Rolava, en kuperad cykelbana och en platt löpbana.

Vem passar CITY TRIATHLON Karlovy Vary för?

CITY TRIATHLON Karlovy Vary är öppet för alla deltagare.

Liknande tävlingar

Arrangerar du det här loppet?