Alle løb
Vandring

SV-RKD Marsch

SV-RKD Marsch fandt sted den lør. 26. sep. 2026 i Greifensee, Schweiz. Hovedruten er 22 km.

Dette løb har allerede fundet sted. Se kommende løb

Dato
lør. 26. sep. 2026
Start
Greifensee 🇨🇭
Distance
22 km
Niveau
Åbent for alle

Har du et løb i tankerne?

Træn til dit næste løb med IntervalCoach, en AI-træner, der bygger din plan og tilpasser den hver dag.

Start gratis

SV-RKD Marsch er en organiseret årlig vandretur, der fremmer fysisk udholdenhed, militær parathed og kammeratskab, med 2026-udgaven, der finder sted omkring Greifensee.

Hvad dette løb kræver

SV-RKD Marsch kræver vedvarende fysisk udholdenhed over en vandredistance på 22 km.

Aerob udholdenhed

At tilbagelægge en distance på 22 km til fods kræver vedvarende kardiovaskulær kapacitet og muskulær udholdenhed i flere timers kontinuerlig bevægelse.

Tempo-kontrol

At styre indsatsen på en flertimers vandretur omkring Greifensee kræver en konsekvent energifordeling for at forhindre for tidlig træthed.

En vandretur på 22 km vil sandsynligvis overstige 2,5 timer, så atleter bør sigte efter 30 til 60 gram kulhydrater i timen for at opretholde energiniveauet.

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår er SV-RKD Marsch?

SV-RKD Marsch fandt sted den lør. 26. sep. 2026 i Greifensee, Schweiz.

Hvor lang tid tager SV-RKD Marsch?

Hovedruten er 22 km.

Hvad kræver SV-RKD Marsch?

SV-RKD Marsch kræver vedvarende fysisk udholdenhed over en vandredistance på 22 km.

Hvem er SV-RKD Marsch for?

SV-RKD Marsch er åbent for alle deltagere.

Lignende løb

Arrangerer du dette løb?