Alle løb
Cykling🔥 Populært

Ötztaler Radmarathon 2027

Ötztaler Radmarathon 2027 afholdes den søn. 29. aug. 2027 i Sölden, Østrig. Hovedruten er 227 km.

Dato
søn. 29. aug. 2027
Start
Sölden 🇦🇹
Distance
227 km
Højdemeter
5.500 m
Niveau
Åbent for alle
15 atleter træner til dette løb
Tilføj konkurrencedagen til din kalender

Din 45-ugers plan til Ötztaler Radmarathon 2027

Grundtræning-fasen starter denne uge. Bygget op omkring din form og justeret hver dag, efterhånden som formen ændrer sig; tilføj ruten, så forbereder den dig også på stigningerne.

Byg min plan

Gratis at starte · Intet betalingskort

Ötztaler Radmarathon er en krævende 227-kilometer tur med start og mål i Sölden, der krydser fire alpine pas med 5.500 meters stigning.

Hvad dette løb kræver

Ötztaler Radmarathon kræver vedvarende høj effekt over 227 kilometer og fire alpine stigninger med i alt 5.500 meters stigning.

Stigningsvolumen

At akkumulere 5.500 meters vertikal stigning over fire store pas kræver vedvarende stigningsevne og effektiv pacing på lange stigninger.

Udvidet udholdenhed

Afstanden på 227 kilometer stiller store krav til aerob kapacitet og muskulær udholdenhed over en meget lang varighed i sadlen.

Nedkørsel og restitution

At krydse fire høje alpine pas kræver tekniske nedkørselsevner og evnen til at restituere fysisk mellem intense stigningsindsatser.

En vedvarende indsats af denne varighed kræver et kontinuerligt indtag af kulhydrater på 60 til 90 gram i timen for at opretholde energitilgængelighed.

Hvad skulle der til?

Vælg det niveau, der ligger tættest på dit, for et estimat på sluttiden på denne rute og den træning, en solid forberedelse kræver.

Estimeret sluttid

11:30–13:50

Træning i topugen

6–8 t/uge

Et modelestimat baseret på distance, stigninger og niveau – ikke et løfte. Forhold, læsæde og pacing kan flytte det.

IntervalCoach omsætter de ugentlige timer til en konkret plan bygget op om din faktiske form. Start med dette løb som dit mål

Din vej til konkurrencedagen

Der er 45 uger til konkurrencedagen ved Ötztaler Radmarathon 2027. Sådan fordeler en træner den tid. Første fase starter nu.

  1. 01Grundtræning33 uger · 19. okt. 2026 – 6. jun. 2027

    Aerobt fundament: primært stabilt udholdenhedsarbejde, der opbygger den aerobe motor og den robusthed, de senere faser bygger videre på.

  2. 02Opbygning6 uger · 7. jun. 2027 – 18. jul. 2027

    Progressiv belastning: træningsbelastningen stiger i bølger, hvor hårdere uger lægges på toppen af fundamentet, og planlagte restitutionsuger sørger for, at fremgangen kan sætte sig.

  3. 03Topform3 uger · 19. jul. 2027 – 8. aug. 2027

    Planens hårdeste uger: konkurrencespecifik intensitet ved næsten fuld træningsbelastning, der skærper netop det, løbet kræver.

  4. 04Nedtrapning2 uger · 9. aug. 2027 – 22. aug. 2027

    Volumen falder, mens intensiteten holdes: korte, skarpe intervaller holder benene vågne, mens trætheden forsvinder.

  5. 05Konkurrenceugen1 uge · 23. aug. 2027 – 29. aug. 2027

    Optræk, hvile og logistik. Arbejdet er gjort; opgaven nu er at møde frisk op.

Få denne plan bygget op omkring din egen form

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår er Ötztaler Radmarathon 2027?

Ötztaler Radmarathon 2027 afholdes den søn. 29. aug. 2027 i Sölden, Østrig.

Hvor lang tid tager Ötztaler Radmarathon 2027?

Hovedruten er 227 km.

Hvad kræver Ötztaler Radmarathon 2027?

Ötztaler Radmarathon kræver vedvarende høj effekt over 227 kilometer og fire alpine stigninger med i alt 5.500 meters stigning.

Hvor meget klatring er der i Ötztaler Radmarathon 2027?

Ötztaler Radmarathon 2027 har 5.500 m klatring.

Hvem er Ötztaler Radmarathon 2027 for?

Ötztaler Radmarathon 2027 er åbent for alle deltagere.

Lignende løb

Arrangerer du dette løb?