Alle løb
Cykling🔥 Populært

Mallorca 312

Mallorca 312 afholdes den lør. 24. apr. 2027 i Playa de Muro, Spanien. Hovedruten er 312 km.

Dato
lør. 24. apr. 2027
Start
Playa de Muro 🇪🇸
Distance
312 km
Højdemeter
5.050 m
Niveau
Åbent for alle
15 atleter træner til dette løb
Tilføj konkurrencedagen til din kalender

Din 28-ugers plan til Mallorca 312

Grundtræning-fasen starter denne uge. Bygget op omkring din form og justeret hver dag, efterhånden som formen ændrer sig; tilføj ruten, så forbereder den dig også på stigningerne.

Byg min plan

Gratis at starte · Intet betalingskort

Spaniens længste sportive, en 312 km rundtur på Mallorca inklusive Serra de Tramuntana.

Hvad dette løb kræver

Mallorca 312 kræver enestående udholdenhed og vedvarende klatreevne for at gennemføre 312 kilometer og 5.050 meters stigning gennem Serra de Tramuntana.

Ekstrem distance

At dække 312 km kræver dyb muskulær udholdenhed og evnen til at opretholde kropsholdning og pedaleffektivitet i mange timer i sadlen.

Klatrevolumen

At akkumulere 5.050 meters stigning over ruten kræver vedvarende klatrestyrke og effektiv pacing på stigningerne i Serra de Tramuntana.

Forårssæson

Et arrangement i april i Spanien kræver tilpasningsevne til varierende forårsvejrsforhold, hvilket kræver korrekt lag-på-lag påklædning og styring af temperatur tidligt på sæsonen.

I betragtning af den forlængede varighed langt ud over 2,5 timer, bør atleter sigte efter 60 til 90 gram kulhydrater i timen for at opretholde energitilgængelighed under hele turen.

Hvad skulle der til?

Vælg det niveau, der ligger tættest på dit, for et estimat på sluttiden på denne rute og den træning, en solid forberedelse kræver.

Estimeret sluttid

13:45–16:35

Træning i topugen

6–8 t/uge

Et modelestimat baseret på distance, stigninger og niveau – ikke et løfte. Forhold, læsæde og pacing kan flytte det.

IntervalCoach omsætter de ugentlige timer til en konkret plan bygget op om din faktiske form. Start med dette løb som dit mål

Din vej til konkurrencedagen

Der er 28 uger til konkurrencedagen ved Mallorca 312. Sådan fordeler en træner den tid. Første fase starter nu.

  1. 01Grundtræning16 uger · 11. okt. 2026 – 30. jan. 2027

    Aerobt fundament: primært stabilt udholdenhedsarbejde, der opbygger den aerobe motor og den robusthed, de senere faser bygger videre på.

  2. 02Opbygning6 uger · 31. jan. 2027 – 13. mar. 2027

    Progressiv belastning: træningsbelastningen stiger i bølger, hvor hårdere uger lægges på toppen af fundamentet, og planlagte restitutionsuger sørger for, at fremgangen kan sætte sig.

  3. 03Topform3 uger · 14. mar. 2027 – 3. apr. 2027

    Planens hårdeste uger: konkurrencespecifik intensitet ved næsten fuld træningsbelastning, der skærper netop det, løbet kræver.

  4. 04Nedtrapning2 uger · 4. apr. 2027 – 17. apr. 2027

    Volumen falder, mens intensiteten holdes: korte, skarpe intervaller holder benene vågne, mens trætheden forsvinder.

  5. 05Konkurrenceugen1 uge · 18. apr. 2027 – 24. apr. 2027

    Optræk, hvile og logistik. Arbejdet er gjort; opgaven nu er at møde frisk op.

Få denne plan bygget op omkring din egen form

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår er Mallorca 312?

Mallorca 312 afholdes den lør. 24. apr. 2027 i Playa de Muro, Spanien.

Hvor lang tid tager Mallorca 312?

Hovedruten er 312 km.

Hvad kræver Mallorca 312?

Mallorca 312 kræver enestående udholdenhed og vedvarende klatreevne for at gennemføre 312 kilometer og 5.050 meters stigning gennem Serra de Tramuntana.

Hvor meget klatring er der i Mallorca 312?

Mallorca 312 har 5.050 m klatring.

Hvem er Mallorca 312 for?

Mallorca 312 er åbent for alle deltagere.

Lignende løb

Arrangerer du dette løb?