Alle løb
Løb

Maratona Internacional de Foz do Iguaçu

Maratona Internacional de Foz do Iguaçu fandt sted den søn. 27. sep. 2026 i Foz do Iguaçu, Brasilien. Hovedruten er 42.2 km.

Dette løb har allerede fundet sted. Se kommende løb

Dato
søn. 27. sep. 2026
Start
Foz do Iguaçu 🇧🇷
Distance
42.2 km
Højdemeter
164 m
Niveau
Åbent for alle

Har du et løb i tankerne?

Træn til dit næste løb med IntervalCoach, en AI-træner, der bygger din plan og tilpasser den hver dag.

Start gratis

Maratonet begynder ved Itaipu Binacional vandkraftværk og slutter ved siden af de betagende Iguaçu Falls.

Hvad dette løb kræver

Dette maraton kræver vedvarende tempo over en distance på 42,2 km på en relativt flad profil med 164 meters stigning.

Aerob udholdenhed

Distancen på 42,2 km kræver vedvarende kardiovaskulær ydeevne over flere timers kontinuerlig løb.

Tempo disciplin

Den beskedne stigning på 164 meter minimerer store klatreekrav, hvilket prioriterer konsekvent, jævnt tempo.

Indtag 60 til 90 gram kulhydrater i timen for at opretholde energidepoterne over den flertimers varighed.

Hvad skulle der til?

Vælg det niveau, der ligger tættest på dit, for et estimat på sluttiden på denne rute og den træning, en solid forberedelse kræver.

Estimeret sluttid

3:50–4:40

Træning i topugen

5–7 t/uge

Et modelestimat baseret på distance, stigninger og niveau – ikke et løfte. Forhold, læsæde og pacing kan flytte det.

IntervalCoach omsætter de ugentlige timer til en konkret plan bygget op om din faktiske form. Start med dette løb som dit mål

Ofte stillede spørgsmål

Hvornår er Maratona Internacional de Foz do Iguaçu?

Maratona Internacional de Foz do Iguaçu fandt sted den søn. 27. sep. 2026 i Foz do Iguaçu, Brasilien.

Hvor lang tid tager Maratona Internacional de Foz do Iguaçu?

Hovedruten er 42.2 km.

Hvad kræver Maratona Internacional de Foz do Iguaçu?

Dette maraton kræver vedvarende tempo over en distance på 42,2 km på en relativt flad profil med 164 meters stigning.

Hvor meget klatring er der i Maratona Internacional de Foz do Iguaçu?

Maratona Internacional de Foz do Iguaçu har 164 m klatring.

Hvem er Maratona Internacional de Foz do Iguaçu for?

Maratona Internacional de Foz do Iguaçu er åbent for alle deltagere.

Lignende løb

Arrangerer du dette løb?